SERVICES

General Services

at Icefue Clinic

ICE FUE HAIR TRANSPLANT

The most professional hair transplant method used in Turkey. Your hair follicles never lose their efficiency while waiting.

EYEBROW TRANSPLANT

Getting the eyebrows you want is not a dream! See the effect with your own eyes after the first session in eyebrow transplant with the ICE FUE technique.

BEARD TRANSPLANT

Beard transplant with ICE FUE method for the first time in the world and in Turkey. You will never compromise your naturalness.

bıyık ekimi
MUSTACHE TRANSPLANT

Thanks to mustache transplantation, you will reach the look you desire.

ABOUT US

We have been the leader in hair aesthetics for over 20 years! We provide you with a unique experience and make your hair look its best.

hair transplant beforehair transplant after

+12k

Our patient

“We provided health services to 12 thousand patients! We are waiting for you too. Call for an appointment!”

+99%

Satisfied Patients

We are proud to serve you with a satisfaction rate of 99%+! Choose us to benefit from our quality health service.

fue hair transplant center instagram
Excellent
Based on 15 reviews
Serhat soner ısısoy
Serhat soner ısısoy
2023-10-06
Çok araştırma yaptım doğru kararı vermek adına. Ama belki de hayatım boyunca aldığım en iyi karar Oğuz Çetin hocam a saç ektirmek oldu. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim sayenizde. 🙏🙏🙏
Erdal Bayrak
Erdal Bayrak
2023-10-06
Hastanede tecrübeli bir ekiple temiz ve hijyenik bir ortamda yapılan saç ekiminden çok menmun kaldım. Saç ekimi esnasında ve sonrası kafama takılan sorulara cevap alabimem benim için çok önemliydi. Tedavimin geri kalan kısmında da her zaman ilgilenip Güler yüzlü olmaları beni çok mutlu etti. Oğuz hoca ve ekibine teşekür ederim...
Erdem Uyanik
Erdem Uyanik
2023-10-06
Merhaba, Saç ekimi sürecindeki mükemmel hizmetiniz için size ve ekibinize içten teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Başarılı bir saç ekimi deneyimi yaşamama yardımcı olduğunuz için minnettarım. Profesyonel yaklaşımınız, uzman bilginiz ve hassas çalışmanızla beni rahatlattınız ve güvende hissettirdiniz. Saç ekimi sürecindeki tüm adımları sabırla açıkladığınız ve sorularıma dürüst cevaplar verdiğiniz için size müteşekkirim. Ekibinizin yetenekleri, işbirliği ve özverisi gerçekten etkileyiciydi. İşlerini tutkuyla yaptıkları belliydi ve sonuçlar da bunu kanıtladı. Saç ekimim başarılı bir şekilde tamamlandı ve sonuçlardan çok memnun kaldım. Sizin gibi profesyonel, nazik ve saygılı bir ekiple çalışmak harika bir deneyimdi. Size ve ekibinize teşekkür etmek istedim çünkü benim için gerçekten önemli oldunuz. Tekrar teşekkürler ve en iyi dileklerimle, Erdem Uyanık
Arif Arslandogan
Arif Arslandogan
2023-10-06
Çok profesyonel ve çok başarılı güler yüzlü bir ekip.emeklerine sağlık teşekkür ediyorum
Mehmet Kaya
Mehmet Kaya
2023-10-06
👍👍👍👍👍👍👍
Timuçin Siirtli
Timuçin Siirtli
2023-10-06
Sakal ekimi yaptirdim cok mutluyum tesekkurler ilginiz ve emeğiniz için
FERHAT AKTAŞ
FERHAT AKTAŞ
2023-09-24
Araştırmalarım sonucunda saçımı doğru yere ektirdiğime birkez daha emin oldum acısız sızısız saçımı ektirdim sonuçlarımı merak eden olursa paylaşmaktan çekinmem teşekkürler oğuz bey ve ekibine gelsin
Mehmet Deviren
Mehmet Deviren
2023-09-23
Ben ilk saç ekimini 1.5 yıl kadar önce yaptırdım fakat o zamanlar diyet yaptığım için beklenildiği gibi uzama olmadı daha sonra oğuz bey daha iyi bir sonuç almak için ikinci bir ameliyat yapılmasına karar verdi(bu ikinci ameliyat ücretsiz yapıldı) ve şu anda 2.ameliyatın üzerinden 6 ay geçti ve süreçten memnunum ve herkese tavsiye ederim.
Nigar Suleymanova
Nigar Suleymanova
2023-08-09
Я приехал в Анталию на пересадку волос около 6 месяцев назад, у меня был невероятный опыт, команда была очень заинтересована. Большой успех в пересадке волос женщинам. Они провели процесс пересадки волос методом, который они называют частичным бритьем, без стрижки, что меня, как женщину, очень обрадовало. Теперь я очень довольна своими волосами. Я бы порекомендовал эту клинику всем, кто хочет сделать пересадку волос.

What is ICE FUE Hair Transplant Technology?

“ICE FUE Hair Transplant Technology

The First Natural and Efficient Hair Transplantation in the World In the ICE FUE hair transplant method, your hair follicles, which are taken from the back of your head, do not lose their efficiency while waiting for the transplantation process. On the contrary, they are shocked within a specially developed device to increase their efficiency. Shocked hair follicles, nourished by your own fat and blood cells, become stronger and more efficient. You can call us to learn more about the details of the ICE FUE Hair Transplantation Method and ask questions to our 24/7 helpline.

Technology Starting from Istanbul and Spreading Worldwide

 The ICE FUE hair transplant technology was first tested and applied by us in Istanbul, resulting in highly successful outcomes. Based on these results, the ICE FUE hair transplant technology has reached remarkable success in Antalya and then spread worldwide.

50% of Your Hair Disappears without Notice!

Hair loss is not a condition that becomes apparent when your hair noticeably starts to decrease. The majority of people naturally shed 50-150 hairs per day, and these shed hairs go through a natural cycle of renewal. However, when this renewal process stops, it can lead to baldness over time, and this hair loss can occur rapidly.

Baldness is Not Only a Genetic Factor.

Besides genetic factors, hormone levels, various health issues, humidity, sunlight, dietary habits, stress, accidents, and age are also causes of baldness.

52% of Women Lose Their Hair after Giving Birth.

 This can be attributed to the decrease in progesterone hormone levels in the mother’s body.

Over 800,000 People Apply to Hair Transplant Centers Every Year.

People want to lead presentable lives, which can lead to psychological problems.

Hair transplant techniques have expanded in the last 30 years, focusing solely on achieving natural results and continually improving. It has become nearly impossible to detect that patients have undergone hair transplant procedures using these techniques. As the ICE FUE family, we work to meet your desires at every stage from the moment you consult us. Our entire expert team strives to help you achieve the desired natural appearance.

Why ICE FUE for Hair Transplantation?

The ICE FUE hair transplant technique has been developed by expert physicians from different cities through years of research. Our patented studies have shown positive effects on patients. During the preoperative examination, the number of grafts to be transplanted is determined. The hairline is drawn according to the patient’s preference and the recommendations of our doctors, and the patient is informed about the procedure. Our professional team starts the procedure by applying local anesthesia in sterile operating rooms. With local anesthesia, the patient does not feel any pain during or after the procedure. Hair follicles are extracted individually from the donor area using 0.5-0.7 mm micromotor tips to ensure homogeneity. In the ICE FUE hair transplant method, the extracted hair follicles are preserved in a special solution by shocking them. This allows the follicles to maintain their efficiency during the waiting period and even become more efficient through the shock treatment. The efficient hair follicles are then transplanted one by one using an implant pen to achieve a natural appearance. The procedure, which lasts 6-8 hours, does not leave any scars in the treated area. The small abrasions that occur will disappear within 2-3 days without leaving any trace. Our team informs the patient about the necessary post-operative care. The transplanted hair starts to grow after 3 months, reaching 50% efficiency at 6 months and 90% at 9 months. The targeted results are achieved with 97% efficiency after 1 year.

 

 

CONTACT

Contact with Us

     
     
     

    Adress:

    Öğretmenevleri Mah, 999.Sokak No.34 Kat.1 Daire.2 07070 Konyaaltı/Antalya